top of page

Dantų protezavimas reikalingas tada, kai pacientas turi visus dantis, bet serga periodontitu ar apatinio žandikaulio-smilkininio sąnario ligomis, kai turi patologinį sukandimą ar dantys yra netekę dalies kietųjų audinių tai yra nudilę. Pastaruoju atveju dantų protezavimas sustiprina stipriai pažeistų dantų audinius.

Rinktis protezus pacientas gali iš dviejų rūšių: fiksuoti arba išimami.

FIKSUOTI PROTEZAI
Fiksuoti protezai būna pritvirtinami prie dantų ir jų negalima nuimti. Fiksuotų protezų rūšys – tai tiltiniai protezai, vainikėliai, laminatės, užklotai arba ant implantų esančios restauracijos.

Tiltiniai protezai gaminami tuomet, kai pacientas neturi bent vieno danties. Juos gaminant šlifuojami atraminiai gretimi dantys ir ant jų pritvirtinamas protezas su tarpe pritvirtintu dirbtiniu dantuku. Viduryje, esantis vienas ar keli dirbtiniai dantys, uždengia esamus defektus ir atstato dantų lanko vientisumą.

Dantų vainikėlis naudojamas siekiant atstatyti pažeistą dantį, kuris yra nuskilęs, įtrūkęs ar tiesiog nusidėvėjęs. Jis apgaubia visą dantį. Vainikėlis gaminamas taip, kad niekuo nesiskirtų nuo natūralių dantų, t. y.,  parenkamas tinkamas atspalvis, forma, dydis, funkcija.

Esant nedideliems dantų pažeidimams ar norint atkurti tikslų vaizdą arba funkciją, naudojami dantų laminatai arba užklotai. Laminates deda ant danties išorinio paviršiaus, kad atkurtų danties formą ir spalvą, o užklotai naudojami krūminių dantų srityje vietoj plombų, nes jie tiksliai ir kokybiškai atkuria danties anatomiją.

Fiksuoti protezai dar gali būti skirstomi į pagamintus bemetaliu pagrindu ir iš metalo. Metalo keramikos protezai nepralaidūs šviesai, taigi, jie atrodo ne tokie natūralūs, kaip bemetaliai, kurie dažniausiai gaminami iš keramikos, cirkonio arba aliuminio oksido.

IŠIMAMI DANTŲ PROTEZAI

Išimami dantų protezai turi būti išimti juos valant arba einant miegoti. Jų būna dvejopų – lanko atraminiai protezai ir dantų plokštelės.

Lanko atraminiai protezai turi ploną metalinį pagrindą, kuris būna išlietas pagal specialią konstrukciją. Jie burnoje daug vietos neužima, taigi, netrikdo kalbos, pacientas greitai pripranta juos nešioti. Tokie protezai tvirtinami kabliukais ar užraktų sistema prie sveikų atraminių dantų. Šis protezavimo būdas gerai atkuria kramtymo funkciją, bet jam reikalinga burnoje turėti daug savų, tvirtų dantų.

Protezuojant dantis dantų plokštelėmis jos pasirenkamos pilnos arba dalinės. Tai priklauso nuo to, kiek burnoje yra likę dantų. Šis protezavimo būdas nėra lengvas gydytojui, jei pacientas yra visai be dantų. Atkurti formą, aukštį ypatingai to, ką pacientas prarado labai senai, reika žinių ir patirties. Kartais plokštelės burnoje fiksuojamos specialiais klijais. Naudojantis jomis nėra paprasta priprasti prie pasikeitimų burnoje, nes tenka mokytis kalbėti ir valgyti, o tai gali sudaryti sunkumų.

Išimami dantų protezai pacientui siūlomi tik tuo atveju, kai nėra jokios galimybės protezų fiksuoti ant dantų ar implantų.

DANTŲ PROTEZAVIMAS IMPLANTAIS yra pažangesnis už kitus dantų protezavimo būdus, nes neapkraunami gretimi dantys, dažnai tai vienintelis būdas išvengti išimamų dantų protezų, ilgalaikis ir patikimas dantų atstatymas. 

Protezavimas dantų implantais yra kelių etapų:

1. Šaknies formos implanto įsriegimas (implantacija) paprastai yra neilga chirurginė procedūra (vidutiniškai 1 implanto įsriegimas užtrunka apie 30 – 60 min.), atliekama vietinėje nejautroje. 

2. Po 5 – 6 mėn. atliekamas protezavimas ant implantų.

DANTŲ UŽKLOTAI

Krūminiams dantims kramtant tenka itin didelis krūvis. Kai daugiau nei pusė danties vainiko pažeista, ypač, jei defektas apima tarpdančius, rekomenduojama dantį restauruoti bemetalės keramikos užklotais. Lyginant su plombine medžiaga, keramika yra tvirtesnė (panašaus tvirtumo kaip danties emalis), todėl puikiai atlaiko kramtymo krūvį, mažesnė danties sienelių lūžių tikimybė. Restauruojant užklotu, danties nereikia šlifuoti, išsaugomi likę danties audiniai, dantis atstatomas estetiškai.

 

KERAMIKINĖ LAMINATĖ - VENYRAS

Laminatės - tai labai plonos, dirbtinės medžiagos plokštelės, klijuojamos prie paruošto danties paviršiaus, pacientui gaminamos individualiai. Laminatės gali būti naudojamos siekiant atstatyti nusidėvėjusius, patamsėjusius dantis, norint pašalinti įvairių dantų traumų pasekmes (pvz., dantų įskilimus, nuskilimus), siekiant vizualiai pagražinti kreivus dantis. Laminatės gali būti pagamintos iš porceliano arba akrilo (kompozicinės), gali visiškai atitikti Jūsų natūralių dantų formą bei atspalvį. Laminatės puikiausiai tiks tiems, kurie trokšta turėti spindinčią šypseną. Individualiai pagamintos ir uždėtos ant dantų laminatės niekuo nesiskiria nuo šalia esančių natūralių dantų. Kadangi jos kiekvienam pacientui gaminamos atskirai, tai jų gylis nėra standartinis.

Dantų protezavimas

DSC08308.png
DSC08320.png
implantas1.jpg
bottom of page